A tulajdonos nélküli elme / Vass Virág

No replies
khmargitterez's picture
Offline
Joined: 2010 Jan 18
Kezembe akadt néhán yrégi Metropol. Kidobás előtt, gondoltam belekukkantok. találtam néhány érdekes írást, gondoltam megosztom itt,
 

A tulajdonos nélküli elme

 Waelti egyik este eloltotta az olvasólámpát, lehunyta a szemét, és azt érezte, hogy a teste fun megmerevedik. Próbálta mozdítani a kezeit, de az izmai nem válaszoltak. Érezte, ahogy a bénultság testének minden porcikáját eléri. Infarktus? Es teljes öntudatánál éli át? Miközben ezekkel a gondolatokkal viaskodott, még egy fura dolgot'észlelt: a merev kezei mellett feltűnt egy másik kéz is, és mozgott. Ráadásul az új keze valahogy a régiből bukkant elő. Majd kiszabadított a merev lábából egy másik, könnyedén mozgó lábat, mintha csak kesztyűből húzna elő. Az egész teste megduplázódott, és az új test a koponyáján keresztül fellebegett a plafonra. Waeltit elfogta a pánik, hogy a szegény bénult testét odalent elveszítheti. Ekkor zuhant vissza a testébe.
Nyilván sokan kétkedve fogadják az ilyesfajta beszámolókat, még akkor is, ha a fenti úr egy természettudós aprólékosságával –a Berni Egyetem professzora írta le halál-közeli élményét. Ma minden tízedik ember él át hasonlót, noha a tudósok csupán a trauma miatt megviselt idegpályák játékának tartják az ilyenfajta képsorokat. Így volt ezzel Eben Alexander idegsebész is, míg egy napon mindezt a saját bőrén is kénytelen volt megtapasztalni. Hét napig feküdt élet és halál között, az érzelmekért és a gondolatokért felelős homloklebenyének működése leállt, később mégis egy egész könyvet írt arról, mi mindent tapasztalt a kóma alatt.
Lassan elménk utolsó zugát is feltérképezik. A mai vizsgálati módszerek mellett a tudósok kódolják a gondolatainkat, érzéseinket. Tudományos áttörés küszöbén állunk, ~ a kutatók lázasan dolgoznak a Halhatatlanságon", vagyis hogy hogyan lehet a tudatot - akár egy szoftvert - lemásolni, amíg a testet kijavítják". Jelenleg hatszázezer ember él chippel az agyában.
Még sincs orvosi, filozófiai, teológiai konszenzus arról, hogy valójában létezik-e lélek, egy legbensőbb én, amely több mint a neuronok puszta játéka. Minél több információt szerzünk az agyról, annál rejtélyesebb, hogy honnan jön az, amit belső életnek nevezünk. Csak a meditáció hosszas gyakorlásával tud az „én-perspektíva" feloldódni. A meditáló ilyenkor tudatában van mindannak, ami körülötte történik, ám minden érzést elveszít önmagával kapcsolatban. A tudatkutatók lázasan keresik a választ, mi történik ilyenkor a „tulajdonos nélküli” elmével. Es ki az az „én”, aki az egész folyamatot észleli?
Lehet, hogy le lehet menteni a tudatomat és az emlékeimet egy számítógépre, de vajon tudni fogja-e az a masina, .milyen érzés Vass Vírágnak lenni? En sem tudom biztosan, tegnap egészen más volt, mint ma. Vagy éppen ez a folyamatos alakulás lenne a lélek? Az a képesség, amellyel a jelenről belső tapasztalatokat szerzünk, az a csoda, amelyet minden vallás tanít: ahogyan az anyag szellemi minőséggé változik?
David Hume skót filozófus már régen összefoglalta a tudatkutatás lényegét: ahhoz, hogy valamiféle elképzelésünk legyen az ananász ízéről, kiváló ötlet dekódolni a savanykás, édes ízt, amely az idegpályákon keresztül az ízlelő központba érkezik. De legalább ennyire jó ötlet beleharapni.
 
Vass Virág (Metropol, 2014, november 20)