Méret: 100%
Kolombus és a nagyváradi csillagászati gyűjtemény
2014, november 22 - 16:42 | dr. Kiss H. Margit Teréz
Kolombus és a nagyváradi csillagászati gyűjtemény
A nagyváradi obszervatórium tudósai olyan pontos megfigyeléseket végeztek, hogy a Hold és a csillagok járásáról összeállított munkájukat Kolumbusz is magával vitte felfedezőútjára.
Az ókori görögök is kijelöltek kitüntetett szerepű kezdő délkört, ám utánuk kis túlzással annyi kezdő délkört határoztak meg, ahány kartográfus adta térképkészítésre a fejét. A különböző tudósok, később csillagvizsgáló intézetek általában saját helyük, esetleg az adott királyi udvar pozíciója, máskor valamilyen elmélet alapján határozták meg a 0? hosszúság pozícióját.
Mivel pedig akkoriban a Tabula Varadiensis* volt az egyik legpontosabb elérhető gyűjtemény, másolatait a nagy földrajzi felfedezéseket véghezvivő felfedezők egy része is magával vitte – például Kolumbusz Amerika felé tartó hajóján is volt egy példány belőle.
Forrás: Hír24, 2013. nov. 20.
* Vitéz János ˙(XV. sz.) csillagvizsgálót állított fel Nagyváradon. Johannes Regiomantanus csillagász professzor erre helyezte a kezdő délkört, s a híres Váradi Táblákban (Tabula Varadiensis / Tabulae Directionum) innen számította a Nap- és Holdfogyatkozásokat. A mű egy példánya az OSzK Ősnyomtatványtárában is megtalálható.